Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
21 Kwi, 2017 - 00:00

10 sposobów na oszczędzanie wody

Urszula Stanisławska-Hunek

Woda jest powszechnie wykorzystywana w domu. Korzystamy z niej do mycia, przygotowywania posiłków czy sprzątania. Jak wprowadzić w domu oszczędzanie wody?

Oszczędzanie wody jest równie ważne dla środowiska, jaki i dla naszych finansów domowych. Codziennie wykorzystujemy dziesiątki litrów wody, nie zdając sobie sprawy, że często płacimy za nią podwójnie – w wielu miejscach zużycie wody wpływa jednocześnie na wysokość rachunków za kanalizację. Liczy się również koszt podgrzania wody, jeśli korzystamy z ciepłej. Podpowiadamy więc co zrobić, aby oszczędzać wodę i jednocześnie sporo pieniędzy.

Sprawdź instalację wodną w domu

Wszystko, co przecieka sprawia, że zużywamy więcej wody, niż jej faktycznie potrzebujemy. Cieknący kran, nieszczelna uszczelka czy kapiąca woda w toalecie to elementy, które zupełnie niezauważalnie podnoszą zużycie wody. Naprawiając instalację wodną możemy znacząco wpłynąć na oszczędzanie wody w naszym domu.

Oszczędzanie wody - kapiący kran

Perlator – większe ciśnienie i mniejsze zużycie

Parletor to urządzenie, które napowietrza wodę. Sprawa to, że mimo silniejszego strumienia obniża się zużycie wody.

Oszczędzanie wody - perlator

Kontrola wodomierza

Wszędzie tam, gdzie przepływa woda może dojść do nieszczelności. Dotyczy to także wodomierza. Oszczędzanie wody warto rozpocząć od niego właśnie – wystarczy dwa razy spisać licznik w odstępach kilku godzin w czasie, kiedy nikt nie będzie korzystał z wody w domu . Różnica w odczycie świadczyć będzie o tym, że wodomierz przecieka i należy go wymienić.

Oszczędzanie wody - sprawdzanie instalacji

Myjesz zęby – zakręcaj wodę

Tak naprawdę dotyczy to wszystkich czynności, które realizowane są nad umywalką – czyli nie tylko mycia zębów, ale także golenia itp. Kiedy nie używasz wody zakręć ją – to wpłynie na oszczędzanie wody bardziej niż myślisz!

Oszczędzanie wody - zakręcanie kranu

Zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica

Kąpiel w wannie to niewątpliwa przyjemność. Jednakże jej napełnienie może pochłaniać 100 – 150 litrów (w zależności od wielkości). Znacznie tańszym rozwiązaniem jest szybki prysznic. Jeśli nie masz prysznica nalewaj do wanny mniej wody. Takie oszczędzanie wody z pewnością odczujesz w swoim portfelu.

Oszczędzanie wody - prysznic zamiast wanny

Postaw na proste baterie

Baterie jednouchwytowe pozwalają zakręcać wodę jedną ręką, jednym ruchem. Pomyśl – wodę odkręcasz dziennie co najmniej kilkanaście razy. Za każdym razem tracisz przy odkręcaniu i zamykaniu co najmniej pół litra. Banalny sposób, ale bardzo skuteczny na oszczędzanie wody.

Prosta bateria

Toaleta to nie śmietnik

Kiedy wyrzucasz do toalety resztki jedzenia albo chusteczki higieniczne szybko zawsze spuszczasz wodę – czyli uwalniasz 5 do 7 litrów. Ile razy robisz tak dziennie? Rezygnacja z tego zwyczaju szybko odbije się pozytywnie na twoim budżecie domowym.

Oszczędzanie wody - spuszczanie wody w toalecie

Ręczne zmywanie naczyń

Nigdy nie myj naczyń pod bieżącą wodą – to najdroższy z możliwych sposobów. Lepiej nalać do jednej z komór zlewozmywaka wodę z płynem, w której będziesz myć naczynia, a w drugą przeznaczyć na ich płukanie. To pozwoli obniżyć koszt pojedynczego mycia.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Oszczędzanie wody - zmywanie pod bieżącą wodą

Jak oszczędnie zmywać naczynia w zmywarce?

Jeśli tylko możesz korzystaj ze zmywania naczyń w niskich temperaturach – znacznie obniżysz koszty energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody. Uruchamiaj zmywarkę tyko wtedy, gdy jest pełna – w ten sposób wprowadzisz oszczędzanie wody i energii jednocześnie.

Oszczędzanie wody - zmywarka

Podlewanie roślin

Jeśli masz trawnik przed domem pamiętaj, że wystarczy, jeśli będziesz go podlewać raz na pięć dni. Warto również sprawdzić, czy w miejscu twojego zamieszkania możliwe jest założenie oddzielnego licznika dla wody, która służy tylko do pielęgnacji ogrodu. Unikniemy w ten sposób dodatkowych opłat za kanalizację.

Podlewanie roślin ogrodowych

Na oszczędzanie wody składa się zespół prostych czynności, które pomagają zasadniczo obniżyć jej zużycie. Wystarczy wprowadzić je w życie, aby odczuć poprawę w budżecie domowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ