Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
17 Kwi, 2017 - 10:17

10 sposobów na oszczędzanie energii w domu

Urszula Stanisławska-Hunek

Chyba każdy z nas chciałby, aby jego opłaty za energię elektryczną były niższe. Nie jest to wcale niemożliwe. Oto 10 wskazówek na oszczędzanie energii.

Oszczędzanie energii to dobry nawyk, który nie tylko poprawia stan środowiska naturalnego, ale również w dłuższym czasie pozytywnie wpływa na nasz budżet domowy.  Poznaj kilka prostych zasad oszczędzania prądu, o których mogłeś do tej pory nie wiedzieć.

Wyłącz sprzęt, którego nie używasz

Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś zostawić włączony komputer lub telewizor na noc. Co więcej, sprzęt nawet w trybie uśpienia również pobiera prąd. Jeśli nie korzystasz z danego urządzenia, pamiętaj aby je wyłączyć. To efektywny sposób na oszczędzanie energii.

Wyłącz sprzęt, którego nie używasz

Pierz w niskiej temperaturze

Im wyższa temperatura prania, tym więcej prądu pobiera pralka. Jeśli to możliwe, warto prać w niskiej temperaturze, a na pewno ekonomiczność urządzenia znacznie się zwiększy.

Pierz w niskiej temperaturze

Zwracaj uwagę na klasę energetyczną przy zakupie urządzeń

Sprzęt o wysokiej klasie energetycznej to doskonały sposób na oszczędzanie energii – można zaoszczędzić nawet do 80% energii elektrycznej. Niebywałe, prawda? Zwracaj uwagę właśnie na klasę energetyczną – nie tylko na cenę, czy wygląd.

Klasa energetyczna

Gotuj na małym ogniu

Mało kto się tego spodziewa, lecz oszczędzamy nawet gotując długo na małym ogniu. I o dziwo, nie wychodzi na to samo, gdy gotujemy krótko na dużym. Mała i banalna rzecz, a może zmienić tak wiele.

Oszczędzanie energii - gotowanie na małym ogniu

Czytaj instrukcje obsługi urządzeń

Do instrukcji zawsze warto zerknąć. Oszczędzanie to również stosowanie się do zaleceń dotyczących danych urządzeń. Nieprawidłowa konfiguracja lub użytkowanie niezgodnie z instrukcją może spowodować, że urządzenie będzie pobierało znacznie więcej energii niż powinno.

Oszczędzanie energii - czytaj instrukcję obsługi


Moduł czuwania

Wyeliminuj najczęściej popełniany przez nas błąd, jakim jest stosowanie trybu czuwania w wielu urządzeniach. Najlepszym sposobem na to jest podłączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem. Dzięki temu szybko wyłączamy prąd na noc, lub pod naszą nieobecnością.

Oszczędzanie energii - moduł czuwania

Wyłączanie światła

Czy jest na świecie osoba, której nie zdarzyło się zapomnieć o zgaszeniu światła? Nie sądzę. Prosta rzecz, a zmienia wiele. Szczególnie często zapominamy o zgaszeniu światła w piwnicy, garażu lub korytarzu. W tych miejscach warto zamontować światła z czujnikiem ruchu lub wyłącznikiem czasowym.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Oszczędzanie energii - wyłączanie światła

Żarówki energooszczędne

Zamiana zwykłych żarówek na te energooszczędne to również wielki krok w stronę oszczędzania. Należy jednak pamiętać o tym, że nie sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie światło jest włączane tylko na chwile – tak jak w toalecie. Niestety zużywają dużo energii podczas uruchamiania. W zamian oferują nam większą trwałość i najniższe zużycie prądu.

Oszczędzanie energii - żarówki energooszczędne

Zmiana dostawcy energii

Jeśli chcemy zaoszczędzić warto pomyśleć na temat zmiany dostawcy energii. Po zmianie ustawy o liberalizacji rynku energii pojawiło się bardzo dużo małych podmiotów, które oferują niższe ceny i korzystniejsze warunki umów, od dostawców prądu, z którymi jesteś związany od lat.

Oszczędzanie energii - zmiana dostawcy prądu

Ustaw termostat na temperaturę, którą potrzebujesz

Jeśli posiadasz ogrzewanie na prąd to z pewnością wyposażone jest ono w termostat. Ustaw go na temperaturę, której rzeczywiście potrzebujesz. Pamiętaj, że każdy stopień to ok. 3% więcej zużycia energii elektrycznej. Ta sama zasada dotyczy elektrycznego boilera i ogrzewaczy wody.

Oszczędzanie energii - termostat

Oszczędzanie energii może być bardzo proste, jeśli tylko chcemy. Trzymając się wyżej wymienionych wskazówek, zaoszczędzimy pieniądze, a dodatkowe  środki w budżecie domowym będziemy mogli przeznaczyć  na coś innego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ