Oszczędzanie energii to dobry nawyk, który nie tylko poprawia stan środowiska naturalnego, ale również w dłuższym czasie pozytywnie wpływa na nasz budżet domowy. Poznaj kilka prostych zasad oszczędzania prądu, o których mogłeś do tej pory nie wiedzieć.
Wyłącz sprzęt, którego nie używasz
Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś zostawić włączony komputer lub telewizor na noc. Co więcej, sprzęt nawet w trybie uśpienia również pobiera prąd. Jeśli nie korzystasz z danego urządzenia, pamiętaj aby je wyłączyć. To efektywny sposób na oszczędzanie energii.

Pierz w niskiej temperaturze
Im wyższa temperatura prania, tym więcej prądu pobiera pralka. Jeśli to możliwe, warto prać w niskiej temperaturze, a na pewno ekonomiczność urządzenia znacznie się zwiększy.

Zwracaj uwagę na klasę energetyczną przy zakupie urządzeń
Sprzęt o wysokiej klasie energetycznej to doskonały sposób na oszczędzanie energii – można zaoszczędzić nawet do 80% energii elektrycznej. Niebywałe, prawda? Zwracaj uwagę właśnie na klasę energetyczną – nie tylko na cenę, czy wygląd.

Gotuj na małym ogniu
Mało kto się tego spodziewa, lecz oszczędzamy nawet gotując długo na małym ogniu. I o dziwo, nie wychodzi na to samo, gdy gotujemy krótko na dużym. Mała i banalna rzecz, a może zmienić tak wiele.

Czytaj instrukcje obsługi urządzeń
Do instrukcji zawsze warto zerknąć. Oszczędzanie to również stosowanie się do zaleceń dotyczących danych urządzeń. Nieprawidłowa konfiguracja lub użytkowanie niezgodnie z instrukcją może spowodować, że urządzenie będzie pobierało znacznie więcej energii niż powinno.

Moduł czuwania
Wyeliminuj najczęściej popełniany przez nas błąd, jakim jest stosowanie trybu czuwania w wielu urządzeniach. Najlepszym sposobem na to jest podłączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem. Dzięki temu szybko wyłączamy prąd na noc, lub pod naszą nieobecnością.

Wyłączanie światła
Czy jest na świecie osoba, której nie zdarzyło się zapomnieć o zgaszeniu światła? Nie sądzę. Prosta rzecz, a zmienia wiele. Szczególnie często zapominamy o zgaszeniu światła w piwnicy, garażu lub korytarzu. W tych miejscach warto zamontować światła z czujnikiem ruchu lub wyłącznikiem czasowym.
Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Żarówki energooszczędne
Zamiana zwykłych żarówek na te energooszczędne to również wielki krok w stronę oszczędzania. Należy jednak pamiętać o tym, że nie sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie światło jest włączane tylko na chwile – tak jak w toalecie. Niestety zużywają dużo energii podczas uruchamiania. W zamian oferują nam większą trwałość i najniższe zużycie prądu.

Zmiana dostawcy energii
Jeśli chcemy zaoszczędzić warto pomyśleć na temat zmiany dostawcy energii. Po zmianie ustawy o liberalizacji rynku energii pojawiło się bardzo dużo małych podmiotów, które oferują niższe ceny i korzystniejsze warunki umów, od dostawców prądu, z którymi jesteś związany od lat.

Ustaw termostat na temperaturę, którą potrzebujesz
Jeśli posiadasz ogrzewanie na prąd to z pewnością wyposażone jest ono w termostat. Ustaw go na temperaturę, której rzeczywiście potrzebujesz. Pamiętaj, że każdy stopień to ok. 3% więcej zużycia energii elektrycznej. Ta sama zasada dotyczy elektrycznego boilera i ogrzewaczy wody.

Oszczędzanie energii może być bardzo proste, jeśli tylko chcemy. Trzymając się wyżej wymienionych wskazówek, zaoszczędzimy pieniądze, a dodatkowe środki w budżecie domowym będziemy mogli przeznaczyć na coś innego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ