Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
11 Lut, 2017 - 07:00
10 sposobów na ograniczenie wydatków domowych

10 sposobów na ograniczenie wydatków domowych

Urszula Stanisławska-Hunek

Problem wydatków domowych to codzienność i dotyczy każdego z nas. Zazwyczaj pochłaniają one znaczną część domowego budżetu. Jak zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania domu? Oto kilka sposobów, które pozwolą znacząco zbilansować budżet.

Coraz więcej wydatków i coraz mniej oszczędności? Sposobów na radzenie sobie z nadmiernym wydawaniem pieniędzy jest wiele. Oto najskuteczniejsze z nich.

Ograniczenie wydatków domowych – 10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

1. Prowadź budżet domowy

To jedna z najprostszych, chociaż wymagających systematyczności, metod obniżenia wydatków. Budżet domowy pozwala na analizę i optymalizację wydatków względem dochodów. Jednocześnie umożliwia nadanie hierarchii ważności potrzebom. W rezultacie nauczy, jak rozsądnie wydawać pieniądze bez rezygnacji z przyjemności i pozwali na skuteczne oszczędzanie.

2. Postaw na motywację – ustal kwotę, którą chcesz zaoszczędzić

Pod koniec miesiąca dochodzimy często do wniosku, że czas na przysłowiowe zaciśnięcie pasa, aby przetrwać do kolejnej wypłaty. Przy odrobinie dobrych chęci i samozaparcia, łatwo zmienić tę sytuację. Wystarczy, że wyznaczymy sobie jakiś drobny cel, a za jego osiągnięcie będziemy stosować samonagradzanie w postaci odkładania do skarbonki wyznaczonej kwoty. To sprawdzony sposób na oszczędzanie.

3. Zakupy z listą

Lista zakupów znacznie ułatwia ograniczenie codziennych wydatków. Szczególnie, jeśli wybierzemy się na zakupy tylko z określoną sumą pieniędzy. Możemy również narzucić sobie limit zakładający na przykład zakupy ubrań czy kosmetyków raz na miesiąc.

Poznaj darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

4. Oszczędzaj wodę

Nie, nie chcemy Was namawiać do zaniedbań względem codziennej higieny. Chodzi raczej o takie sposoby, jak chociażby unikanie zmywania i płukania naczyń pod bieżącą wodą; rzadsze pranie, ale za to większej ilości ubrań czy sprawdzenie szczelności uszczelek. Warto także zakręcać wodę podczas mycia zębów – wprowadzenie nowych nawyków sprawi, że oszczędzanie wody będzie niezwykle łatwe i efektywne.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać wodę latem? >>

5. Oszczędzaj prąd

I po raz kolejny – nie zachęcamy do siedzenia po ciemku czy przy świeczce. Wystarczy, że wychodząc z domu wyłączysz z prądu wszelkie urządzenia. Pomocnym okazuje się być również nawyk gaszenia światła, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłuższy czas.

Warto pamiętać, że ładowarka pozostawiona w kontakcie także zużywa prąd, nawet wtedy, gdy nie jest do niej podłączony telefon. Zatem, jeśli stawiasz na oszczędzanie energii, wyjmij nieużywane ładowarki z kontaktu i wyłącz urządzenia ze stanu czuwania.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu >>

6. Nie kupuj na zapas

Dotyczy to głównie kosmetyków w dużych opakowaniach czy wielopaków żywnościowych. Chyba, że masz dużą rodzinę lub dany produkt zaskakująco szybko znika z szafek.

7. Optymalizuj pranie

O co chodzi w tej metodzie? Po pierwsze – stosuj zamienniki. Zamiast drogiego proszku, zastosuj kule do prania. Po drugie – używaj proszku i płynu do płukania zgodnie z zaleceniami producenta. Po trzecie – unikaj prania pojedynczych rzeczy. Wprowadzenie tych wskazówek pozwoli w budżecie domowym zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie.

8. Jedzenie domowe – zdrowiej i taniej (dotyczy także śniadań)

Jedzenie poza domem to powszechnie stosowany sposób, który pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do przygotowywania posiłków. Jednakże sporo kosztuje.

Jeżeli zależy Ci na obniżeniu wydatków domowych, postaw na przygotowanie jedzenia w domu. To znacznie zdrowsze i tańsze rozwiązanie. Czas natomiast zaoszczędzisz, przygotowując posiłki na kilka dni. Do przechowania dań, a także transportu, można wykorzystać pojemniki na żywność lub zwykłe szklane słoiki.

9. Postaw na ekologię i sport – korzystaj z roweru

Zanim wybierzesz się do pracy, na miasto czy chociażby do znajomych oceń, czy nie będzie taniej – a przy tym dużo zdrowiej – gdy pojedziesz rowerem. Tym bardziej, że obecnie większość miast oferuje bogatą sieć ścieżek rowerowych. Dany dystans możesz też – jeśli nie w całości, to przynajmniej częściowo – odbyć na piechotę. W ten sposób zmniejszysz wydatki na bilety czy paliwo.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

10. Nie kupuj na kredyt

Chociaż w pierwszej chwili takie rozwiązanie może wydawać się korzystne, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Przecież kupujesz rzeczy drożej – bo do ceny detalicznej dokładasz jeszcze odsetki kredytowe, czasem ubezpieczenie.

Kupuj rzeczy i usługi potrzebne – zbierając na nie pieniądze będziesz miał czas się zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujesz. Zastanów się też, czy poczucie szczęścia musi zależeć od wyboru nowej pralki, smartfona czy wyjazdu do Dubaju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ