Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
29 Cze, 2017 - 15:00

10 fantastycznych sposobów na obcierające buty

Anna Wezgraj da Silva

Co poradzić na obcierające buty? Bolącym bąblom trzeba stanowczo powiedzieć nie!

Obcierające buty to dość powszechny problem. Na nowe obuwie zazwyczaj działa kilkudniowe „rozchodzenie”. Nie każdy jednak ma czas i ochotę na takie zabiegi. Co wówczas zrobić? Plastry, zasypki z talku i spray do rozciągania butów to tylko kilka propozycji, które mogą pomóc w takiej sytuacji.

Obcierające buty – 10 skutecznych rozwiązań

1. Plastry

Odciski na stopach? Zwykłe plastry mogą zdziałać cuda! Ich przyklejenie w strefie tarcia wyeliminuje powstawanie pęcherzy, zwłaszcza w przypadku butów na wysokim obcasie. Plaster powinien być dość duży, aby z powodzeniem „zakrył” całe problematyczne miejsce, w którym skóra jest narażona na obtarcia.

W aptece można zakupić również specjalne plasterki z poduszkowym wykończeniem dedykowane obtarciom i ułatwiające gojenie się powstałych ranek.

2. Talk

Talk skutecznie pomoże w obniżeniu tarcia i będzie przy tym wchłaniał nadmierną wilgoć.

Przed założeniem nowych butów, wystarczy więc tylko posypać stopy odrobiną talku. Jeżeli buty będą zakładane bez skarpetek należy upewnić się, że stopy są suche.

Sposoby na obcierające buty - talk

3. Grube skarpety i suszarka do włosów

Z obcierającym, nowym butem skutecznie można sobie poradzić za pomocą grubych skarpet i… suszarki do włosów.

Wystarczy założyć na stopy skarpety i problematyczne buty. Miejsce tarcia należy „podsuszyć” ciepłym strumieniem powietrza, a następnie pochodzić chwilę po pokoju (aż do ostudzenia butów). Jeżeli but nie rozciągnął się dostatecznie – czynność należy powtórzyć.

Pod wpływem ciepła materiał butów rozciąga się, staje się elastyczny i miękki. Ten sposób będzie działał jedynie na buty wykonane z naturalnych materiałów, np. ze skóry.

4. Spray do rozbijania butów

Niemal każdy sklep obuwniczy posiada w swojej ofercie specjalne preparaty do rozciągania butów pod postacią sprayu lub pianki. Wystarczy spryskać nimi obuwie, aby zmiękczyć materiał. Po chwili należy założyć buty, aby dopasowały się do stopy.

5. Zamrażarka

Jak rozciągnąć buty? Innym sposobem na obcierające obuwie jest wypełnienie plastikowych woreczków wodą oraz umieszczenie ich wewnątrz butów.

Obuwie wypełnione woreczkami z wodą należy pozostawić na noc w zamrażarce. Woda zamieni się w lód, zwiększy swoją objętość i tym samym delikatnie rozciągnie buty. Rankiem problem obcierającego obuwia zostanie rozwiązany!

6. Krem nawilżający

Ta metoda znajdzie zastosowanie jedynie w przypadku oryginalnych butów skórzanych. Wnętrze buta należy delikatnie posmarować kremem nawilżającym (tłustym kremem lub wazeliną) ze szczególnym uwzględnieniem obszarów palców i pięt.

Dzięki temu materiał nieco zmięknie i będzie bardziej elastyczny, a kolejnego dnia stopa uformuje wygodny dla niej kształt wewnątrz obuwia.

7. Żelowe wkładki do butów

Specjalne żelowe wkładki do butów dopasują obuwie do stopy i uchronią je przed otarciami oraz powstawaniem pęcherzy. Występują w różnych rozmiarach i formach (wkładki do obuwia, osłony na palce, poduszeczki na przednią część stopy, wkładki ochraniające pięty itp.).

Sposoby na obcierające buty - wkładki żelowe

8. Spirytus

Jeżeli buty są czarne i nie mamy obaw co do ewentualnej lekkiej zmiany ich koloru można zastosować spirytus.

Wystarczy wypchać czubki butów watą lub gazetami namoczonymi spirytusem i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na noc. Taki zabieg zmiękczy obuwie.

9. Ziemniaki

Ta sztuczka pozwoli na poszerzenie butów sportowych. Wystarczy umieścić czystego ziemniaka wewnątrz buta (im bliżej obszaru palców, tym lepiej) i pozostawić na noc. Ziemniaki nie pozostawią żadnych niechcianych zapachów wewnątrz obuwia, lecz dla pewności następnego dnia warto przetrzeć buty wilgotną ściereczką.

10. Lokalny szewc

Jeżeli żaden z domowych sposobów nie jest wystarczający do pozbycia się problemu jakim są obcierające buty, warto wybrać się do szewca. Przy użyciu specjalnych narzędzi pomoże on wymodelować obuwie i delikatnie je rozciągnąć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ