Zmiany w kredytach hipotecznych w 2017

Przedstawiamy zmiany w kredytach, które zostały wprowadzone od początku 2017 roku.

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2017

Wraz z nadejściem 2017 roku wprowadzono kolejne zmiany na rynku kredytów hipotecznych, które są dość istotne z punktu widzenia kredytobiorców. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Większy minimalny wkład własny

Po raz kolejny zwiększył się minimalny wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Tak jak w 2016 roku wynosił on 15%, tak 1 stycznia 2017 jego wartość wzrosła do 20%. Jest to efekt Rekomendacji S z 2014 roku, według zaleceń której banki miały stopniowo zwiększać udział wkładu własnego klientów. Docelowa wartość wynosi 20% i została ona osiągnięta w tym roku.

Nie oznacza to jednak, że kredytobiorcy nieposiadający zdolności pokrycia 1/5 wartości nieruchomości nie mają szans na uzyskanie kredytu. Jeżeli wniesie się minimum 10% wkładu własnego, wówczas brakującą kwotę można ubezpieczyć.

Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego (UNNW) wprawdzie zwiększa całkowity koszt kredytu, ale pozwala na jego uzyskanie. Umowa ubezpieczenia zawierana jest najczęściej na kilka lat i po upływie tego czasu weryfikowany jest stopień całkowitego zadłużenia. Jeśli współczynnik LTV (Loan To Value) zejdzie do 80%, to wówczas dalsze ubezpieczenie nie będzie już konieczne.
Oczywiście kredyty hipoteczne to nie tylko wkład własny + odsetki. To także różnej maści prowizje, opłaty za wpisy w księdze wieczystej, obowiązkowe ubezpieczenia czy podatek od czynności cywilno-prawnych.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>

Wznowienie programu Mieszkanie dla Młodych

Pewnym rozwiązaniem problemu wyższego wkładu własnego dla wielu młodych osób okaże się wznowienie naboru wniosków do programu „Mieszkanie dla Młodych”.

W 2016 roku została już rozdysponowana połowa puli, ale wraz z nadejściem 2017 roku do rozdania w budżecie było jeszcze 370 mln zł. Dzięki MdM można otrzymać dopłatę do wkładu własnego, która w sprzyjających okolicznościach możne pokryć większość, a nawet całość wymaganego wkładu.

Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania uzależniona jest m.in. od liczby wychowywanych dzieci oraz wielkości mieszkania. Wniosek o dopłatę w ramach MdM musi zostać złożony jednocześnie z wnioskiem kredytowym, dlatego też odpada wariant „rezerwowania sobie kolejki”. Ze składaniem wniosków należy się spieszyć, ponieważ zainteresowanie dopłatami jest bardzo duże. Z dużym prawdopodobieństwem możliwość składania wniosków zostanie zablokowana już w pierwszym półroczu 2017 roku.

Zmiany w kredytach – co jeszcze warto wiedzieć

Wyższy wkład własny oraz wznowienie programu Mieszkanie dla Młodych to zmiany, które weszły już w życie w tym roku. Ale to nie koniec zmian. Rząd zaakceptował już projekt ustawy o kredycie hipotecznym i należy się spodziewać, że większość zawartych w nim postulatów w ciągu najbliższych miesięcy wejdzie w życie. Co to oznacza w praktyce?

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy >>

Znacznie zostanie ograniczona liczba kredytów hipotecznych udzielanych w walucie obcej. Wynika to z zapisu, że kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane w walucie, w której kredytobiorca otrzymuje większość dochodów. Niejasna jest też przyszłość pośredników – pierwotnie projekt zakładał brak wynagradzania pośredników przez banki. Prawdopodobnie zamysł ten zostanie zmodyfikowany, ale nie wiadomo jeszcze w jakim dokładnie stopniu.

Dodatkowo zwiększyć ma się transparentność reklam, które często są niejasne i mogą wprowadzać klientów w błąd. Zniknąć mają także transakcje wiązane, czyli uzależnienie udzielenia kredytu hipotecznego od kupna przez klienta innego produktu. Zmiany w kredytach są więc bardzo widoczne i dużej mierze zabezpieczą kredytobiorców przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami ze strony instytucji finansowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również