Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC - rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC. Poznaj listę funkcjonujących obecnie na rynku rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC - rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Czym jest ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC samochodu to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje zwrot kosztów naprawy samochodu osoby pokrzywdzonej za szkody spowodowane przez właściciela pojazdu lub osobę kierującą.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie motocykla – co powinno obejmować >>

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym i należy opłacać je co roku. Oczywiście w razie wysokich kosztów, jest możliwość rozłożenia ich na miesięczne, kwartalne lub półroczne raty. Wysokość kosztów ubezpieczenia OC uzależniona jest od samochodu, wieku i doświadczenia kierowcy oraz wysokości zniżek.

W przypadku nie posiadania ważnego ubezpieczenia OC, policja podczas kontroli nałoży na nas mandat w wysokości 50 zł i odholuje pojazd na parking depozytowy. Sprawa zostanie też zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który może żądać od nas nawet kilku tysięcy złotych kary!

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców >>

Ubezpieczenie AC – poznaj jego zalety

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, polisa AC zapewni również zwrot kosztów naprawy własnego auta, nawet jeśli wina będzie po twojej stronie, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Autocasco zapewnia też pomoc w przypadku kradzieży auta lub jego wyposażenia. AC obejmuje szkody powstałe w wyniku zderzenia z innym samochodem, osobą, zwierzęciem lub innymi przedmiotami oraz od zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zatopienie pojazdu itp.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie opon – kiedy warto je wykupić i po co? >>

Autocasco z pewnością pozwoli ci spać spokojniej, nie martwiąc się zanadto o swój samochód. Pamiętaj, że w przypadku spowodowania stłuczki, obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa koszt naprawy tylko samochodu poszkodowanego. Bez AC musisz samodzielnie ponieść, najczęściej wysokie koszty naprawy.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega? >>

Ubezpieczenie Assistance

Ubezpieczenia komunikacyjne są rozszerzone o pakiet Assistance. Gwarantuje on całodobową pomoc w razie awarii lub kolizji samochodu.
Ubezpieczenie Assistance może pokrywać:

  • koszt holowania pojazdu,
  • koszt auta zastępczego,
  • dostarczenie paliwa na drodze,
  • pomoc za granicą,
  • pomoc medyczną,
  • pomoc prawną.

Szerokość ubezpieczenia Assistance zależy od wykupionej polisy. Warto zapoznać się z oferowanym ubezpieczeniem, ponieważ podczas stłuczki wystarczy wykonać jeden telefon, a firma ubezpieczeniowa załatwi wszystko za nas.

Dowiedz się więcej: Assistance Europa sposobem na ubezpieczenie w podróży >>

Co to jest ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie samochodu można rozszerzyć o pakiet NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia wypłatę ubezpieczenia w razie wypadku, w którym trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć poniósł kierowca lub pasażer. Ubezpieczenie NNW nie jest drogie, dlatego warto wykorzystać okazję dodatkowego ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie NNW – co daje i ile kosztuje? >>

Ubezpieczenie szyb

To dodatkowa polisa, która w ramach ubezpieczenia zapewnia darmową wymianę lub naprawę wszystkich szyb w samochodzie bez zmniejszenia zniżek ubezpieczenia Autocasco.

Dowiedz się więcej: Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych >>

Ochrona Prawna

Ochrona prawna zapewnia pomoc w sytuacjach spornych. Opłaca honorarium adwokata oraz uiszcza wszelkie koszty sądowe. Przydatna w sytuacjach dochodzenia swoich praw w przypadku uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, zniszczenie pojazdu, a nawet utratę pracy spowodowaną kolizją. Ochrona prawna zajmuje się również sprawami o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Joanna Korgol-Śleziona Joanna Korgol-Śleziona [+ info]

Dziennikarka i politolog. Z pasją - tworzy teksty, rzetelnie informuje i śledzi wydarzenia sceny politycznej kraju oraz świata. Interesuje się marketingiem i PR-em. Lubi sport, zwłaszcza siatkówkę. A amatorsko - w wolnych chwilach - pokonuje kilometry na rowerze. Bliska jej sercu jest także tematyka Lifestyle oraz architektura i dekoracja wnętrz. Nie boi się wyzwań, które chętnie podejmuje i pokonuje.

Zobacz również