Pisanki - 10 sposobów na piękne jajka wielkanocne

Pisanki to odzwierciedlenie wielowiekowej tradycji wielkanocnej. Jak przygotować ciekawe jajka, które będą ozdobą tych świąt? Oto 10 naszych propozycji.

Pisanki - 10 sposobów na piękne jajka wielkanocne

Klasyczne pisanki – naturalne barwniki

Kolorowe jajka – pisanki to obowiązkowy element każdego wielkanocnego stołu. Jak je przygotować korzystając z naturalnych barwników? Wystarczy ugotować jajka w łupinach z cebuli lub w obierkach buraków. Uzyskają piękny brązowy i czerwony kolor.

Pisanki - naturalne barwniki

Kolorowe jajka – sztuczne barwniki

Jeśli zależy Ci na pięknych, intensywnych kolorach wykorzystaj barwniki dostępne w sklepie spożywczym. Wystarczy rozpuścić każdy kolor w osobnej szklance, dodać łyżkę octu i zamoczyć na kilka chwil ugotowane jajko.

Pisanki - kolorowe jajka

Pisanki – zdobienie woskiem

To jeden ze sposobów, z których korzystały nasze babcie. Wystarczy ugotowane jajko za pomocą szpikulca ozdobić płynną parafiną, która na zimnym jajku szybko stężeje, a następnie je zamoczyć w barwnikach, po kilku chwilach wyjąć i usunąć parafinę. Efekt z pewnością Cię zaskoczy!

Pisanki zdobione woskiem

Kroszonka

Jednym z bardziej znanych sposobów upiększania jajek wielkanocnych jest drapanie barwionych skorupek. Za pomocą ostrego nożyka w skorupce wydrapuje się różnorodne wzory. Technika stosowana była już przez naszych przodków, jest bardzo czasochłonna, ale daje spektakularne efekty!

Pomysł na pisanki - kroszonki

Pisanka – wzór z liściem

Chcesz cieszyć się niebanalnymi i jednocześnie wyjątkowymi wzorami na pisankach? Zastosuj motywy roślinne. Wystarczy na ugotowane jajko nałożyć liść trawy czy innej rośliny (koniczyna, paproć) owinąć szczelnie jajko pończochą, zanurzyć na kilka chwil w barwniku, zdjąć pończochę i następnie listek. Wzór pięknie odciśnie się na skorupce. Warto spróbować!

Pisanka z liściem

Pisanki – szybko i nowocześnie

Doskonałą ozdobą jajek wielkanocnych będzie ładna wstążka. Ugotuj najpierw jajko na twardo, wystudź i następnie na środku posmaruj klejem. Potem obetnij odmierzony kawałek wstążki i przyklej w zamierzonym miejscu.

Pomysł na pisanki ze wstążką

Jajko w stylu rustykalnym

Odmianą wcześniej zaprezentowanego sposobu jest wykorzystanie materiałów nawiązujących do rustykalnego stylu – wystarczy użyć naturalnego lnu i następnie przewiązać go wstążką – uzyskasz piękne, naturalnie wyglądające jajko.

Pisanka - z lnem i sznurkiem

Jajka na wesoło

Wielkanoc to przecież wesołe święto. Zawsze możesz połączyć tradycję z nowoczesnym podejściem okraszonym poczuciem humoru. Wystarczy na ugotowanych jajkach narysować sympatyczne, uśmiechnięte buźki – z pewnością poprawią humor wszystkim domownikom i gościom.

Pomysł na wesołe pisanki

Pisanka – dziecięca  sztuka

Jajka na Wielkanoc mogą także przygotowywać dzieci. Wystarczy, że wezmą farby plakatowe lub wycinanki i ozdobią jajeczko w dowolny wzór.

Pisanka pomalowana farbami

Naklejki na jajka

Nie masz czasu zajmować się zdobieniem jajek? Możesz wykorzystać gotowe termokurczliwe naklejki często sprzedawane w supermarketach. Wystarczy nałożyć je na jajko, zamoczyć w gorącej wodzie i już!

Pisanka z naklejką

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Urszula Stanisławska-Hunek Urszula Stanisławska-Hunek [+ info]

Politolog i dziennikarka stale poszukująca w życiu smaku. Podchodząca do życia z dystansem i lekkim przymrużeniem oka. Miłośniczka sportów zimowych i tenisa ziemnego. Stale poszukująca nowych rozwiązań, które pozwalają czynić życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Z rozwagą podchodząca do finansów – także tych domowych. Specjalizuje się w sprawach związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jej wielką pasją są podróże – te dalekie i bliskie.

Zobacz również