10 najlepszych uniwersytetów w Polsce

Które spośród polskich uniwersytetów zapewniają najlepszy poziom? Którą uczelnię wybrać? Zapoznaj się z naszą listą 10 najlepszych uniwersytetów w Polsce.

10 najlepszych uniwersytetów w Polsce
Które szkoły wyższe zasługują na miano najlepszych?

Wybranie kierunku studiów to jedynie połowa decyzji, która stoi przed maturzystami. Po określeniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej i zdecydowaniu, co chcielibyście studiować, czeka Was również wybór szkoły wyższej, która zapewni Wam najlepszy start w przyszłość.

Polska słynie z wysokiej jakości kształcenia wyższego, dlatego do wyboru jest sporo uczelni w całym kraju. Niektórzy postawią na rankingi i postanowią wyjechać nawet na drugi koniec Polski, inni skupią się na dobrych uczelniach położonych w rodzinnych regionach, czy to ze względu na sentyment, czy niższe koszty życia.

Jakie szkoły i uczelnie znajdują się na liście najlepszych uniwersytetów?

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2016

Stworzenie rankingu najlepszych uczelni wyższych wymaga przeprowadzenia licznych analiz, opartych nie tylko o wyniki studentów czy kadry danej jednostki edukacyjnej. Zespół Fundacji Edukacyjnej Perspektywy od ponad 20 lat pomaga młodym ludziom podejmować decyzje o przyszłości, dostarczając kompletnych i zaufanych informacji o edukacji wyższej oraz jej stanie w naszym kraju. Coroczna kompilacja listy szkół wyższych oraz ich rygorystyczna ocena to źródło informacji dla przyszłych studentów, rodziców oraz mediów, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Fundacja po raz kolejny oddała wszystkim zainteresowanym wyniki zebrane na 4 listach rankingowych, czyli:

 • Ranking Uczelni Akademickich (publiczne i niepubliczne, z wyjątkiem artystycznych),
 • Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich,
 • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz
 • Ranking Kierunków Studiów z 47 przeanalizowanymi kierunkami.

Przygotowanie jasnych kryteriów, analiza zebranych danych, opracowanie rezultatów oraz przedstawienie rzetelnych wyników to prawie rok pracy oddanego zespołu, który pracuje pod okiem doświadczonych specjalistów oraz z pomocą i patronatem kompetentnych instytucji.

Jak oceniane są szkoły wyższe?

W rankingu Perspektywy pod uwagę brane są wybrane kryteria, które co roku dopasowywane są do aktualnej rzeczywistości. Ranking uczelni akademickich składa się z sześciu grup kryteriów: prestiżu, innowacyjności, potencjału naukowego, efektywności naukowej, warunków kształcenia oraz umiędzynarodowienia studiów.

Kryteria 2016:​

Ranking uniwersytetów w Polsce
Źrodło: http://www.perspektywy.pl/

Ranking Uczelni Akademickich 2016

Pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni obejmuje znane szkoły wyższe, które co roku zajmują wysokie pozycje w rankingu. Co ciekawe, po raz pierwszy w grupie 50 najlepszych szkół wyższych znalazły się aż cztery uczelnie niepubliczne. W 2016 awansem na pierwsze miejsce poszczycić może się Uniwersytet Warszawski. Na drugie miejsce spadł Uniwersytet Jagielloński. Trzecie miejsce utrzymał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Uniwersytet Jagielloński
 3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 4. Politechnika Warszawska
 5. Politechnika Wrocławska
 6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 7. Uniwersytet Wrocławski
 8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 9. Gdański Uniwersytet Medyczny
 10. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wszystkie wyróżnione w poprzednim, 2015 roku uczelnie utrzymały się w pierwszej dziesiątce.

Najlepszą niepubliczną uczelnią okazała się jak w zeszłym roku Akademia Leona Koźmińskiego. Na podium znalazły się również SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

Biorąc po uwagę typy szkół wyższych:

 • pierwsze miejsce wśród uczelni medycznych przyznane zostało Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
 • najlepszą uczelnią ekonomiczną została Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
 • najwyżej ocenioną uczelnią rolniczą okazała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
 • najlepsza akademia wychowania fizycznego to w tym roku Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie,
 • laur najlepszej uczelni technicznej został przyznany Politechnice Warszawskiej,
 • najlepszą uczelnią pedagogiczną ogłoszony został Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Najlepszą państwową wyższą szkołą zawodową została tym razem Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Nagrodę AWANS za poprawę zeszłorocznego wyniku i najwyższy skok w rankingu w 2016 roku zgarnął Uniwersytet Śląski, który wspiął się o 4 miejsca, z 17. na 13. pozycję. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach zwyciężyła wśród uczelni niepublicznych magisterskich, awansując z 12. na 9. miejsce.

Ranking Szkół Wyższych 2016 to już 17. edycja, przygotowana przez Perspektywy. Jak co roku, przygotowane zestawienie dało wgląd młodym ludziom w dostępne możliwości oraz doceniło wysiłek kadry w dążeniu do polepszenia kształcenia wyższego w Polsce. Czekamy na kolejną edycję!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również