TOP 10: Najlepsze miasta sylwestrowe w Europie

Co powiecie na sylwestrowe wspomnienia z jednego z europejskich miast zamiast jak co roku, powitania Nowego Roku na rynku czy przed telewizorem? Oto nasza czołówka!

TOP 10: Najlepsze miasta sylwestrowe w Europie
Gdzie warto spędzić Sylwestra za granicą?

Sylwester to dla niektórych z nas najlepsza noc w roku, dla innych niejako obowiązek spędzenia jej w inny sposób. Postanowiliśmy wziąć pod lupę europejskie miasta i sprawdzić, które z nich spełnia wymagania tak pierwszych, jak i drugich.

Europejski sylwester, czyli coś dla każdego

PRAGA, czyli sylwestrowe życzenia na Moście Karola

Nasi południowi sąsiedzi co roku zapraszają turystów z różnych zakątków Europy do siebie, aby świętować wejście w Nowy Rok. Praga tętni życiem i zamienia się w jedną wielką imprezę. Sztuczne ognie zobaczycie już kilka godzin przed wybiciem północy. Stolica Czech gwarantuje wiele atrakcji: macie okazję wzięcia udziału w koncertach, pokazach tanecznych czy imprezach pod gołym niebem. Zachęcamy wybrać się na Plac Wacława i Most Karola – piękne widoki, grzane wino i sylwestrowe życzenia to atrakcyjna opcja dla osób kochających miejskie klimaty. Poza tym osoby, które zdecydują się na Sylwestra w Pradze mają wyjątkową okazję do zobaczenia wielkiego pokazu fajerwerków. Odbywa się on zawsze 1 stycznia wieczorem. Polecamy oglądanie sztucznych ogni z przeciwległego nabrzeża Wełtawy oraz Mostu Czecha.

KOPENHAGA, czyli noworoczne orędzie Królowej

Sylwestrowe atrakcje zapewnia także duńska stolica. Do uroczystych fajerwerków miasto rozpoczyna przygotowania już tydzień przed 31 grudnia. Tradycyjnie w ostatnim dniu starego roku Królowa zwraca się do Duńczyków ze swoim noworocznym orędziem, po którym ulice zalewa tłum świętujących. Polecamy wybranie się na Plan Ratuszowy, gdzie, jak co roku, prezentowana jest gigantyczna choinka, Stąd wraz z tłumem ruszycie na Plac Kogens Nytorv. 1 stycznia największą atrakcją jest zmiana warty o godzinie 12:00 przez Pałacem Królewskim Amalienborg, połączona z paradą Wojska Królewskiego. Będziecie mieli okazję zobaczyć występ orkiestry.

 

MADRYT, czyli z Puerta del Sol w Nowy Rok

Hiszpańska stolica zamienia się w wielką imprezę centralnie na placu Puerta del Sol. O północy z wieży ratusza rozbrzmiewa dwanaście uderzeń dzwonu. Pamiętajcie, aby wyposażyć się w dwanaście winogron. Hiszpanie wierzą, że jedzenie winogron wraz z każdym wybiciem dzwonu, przyniesie szczęście w Nowym Roku. Na Placu Słońca organizowane są huczne imprezy z muzyką i fajerwerkami. Poza tym hiszpańska stolica pełna jest dobrych klubów, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Obowiązkowym punktem Sylwestra w Madrycie jest noworoczne śniadanie, czyli skosztowanie churros, ciasteczek smażonych na głębokim oleju i podawanych z gorącą czekoladą.

AMSTERDAM, czyli szampan i Heineken na Placu Dam

Miejscami obowiązkowymi podczas witania Nowego Roku w stolicy Holandii są oczywiście Plac Dam przy Pałacu Królewskim oraz Plac Rembrandta. Równo o północy będziecie świadkami pokazu sztucznych ogni. Amsterdam tętni życiem przez cały rok, jednak w Sylwestra posiada jeszcze bardziej imprezową atmosferę. Liczne kluby, coffee shopy i bary gwarantują niezapomniane sylwestrowe wspomnienia. Warto skorzystać z okazji i udać się na dach Nemo Science & Technology Museum, który otwarty jest dla publiczności tylko w wyjątkowe okazje w ciągu roku. Spędzając  Sylwestra w Amsterdamie, koniecznie udajcie się do dzielnicy Jordaan oraz sprawdźcie, jak wygląda noc przy Kanale Zachodnim. Warto wiedzieć, że Holendrzy witają Nowy Rok, jedząc rodzynki i popijając je Heinekenem.

 

LONDYN, czyli wskazówki Big Bena skierowane na północ

Jeżeli macie ochotę na iście międzynarodowego Sylwestra, jedźcie do Londynu. Setki klubów przygotowują atrakcyjne oferty imprez do białego rana, często z bardzo znanymi DJ-ami. O północy, kiedy oczy wszystkich skierowane są na Big Bena, prezentowany jest niesamowity fajerwerkowy pokaz nad Tamizą. Najlepszym miejscem do obserwowania sztucznych ogni będzie Westminster Bridge oraz nabrzeże Tamizy. Najwięcej świętujących bawi się oczywiście pod London Eye, gdzie koncerty rozpoczynają się już kilka godzin przed północą.
Polecamy wziąć także udział w wielkiej noworocznej paradzie, która odbywa się 1 stycznia. Kilka tysięcy muzyków, akrobatów i przebierańców przechodzi przez centrum miasta: od Parlament Square, Tafalguar Square po Piccadilly.

WENECJA, czyli sylwestrowe marzenie dla zakochanych

Jeżeli marzycie o romantycznym wejściem w Nowy Rok, wybierzcie się do Włoch. Zarówno Rzym jak i Wenecja gwarantują przecudną, miłosną atmosferę. O północy na Placu Świętego Marka, jak co roku, zakochani namiętnie się całują i przesyłają tym samym miłość i pokój dla świata. Wenecja to bardzo ciekawe miejsce na Sylwestra: koniecznie zorganizujcie sobie karnawałowe maski. Kulinarnym punktem obowiązkowym są włoskie kiełbaski cotechino, które podawane są z polentą i soczewicą. Symbolizują pieniądze i powodzenie w Nowym Roku. Dla spełniających swoje romantyczne, sylwestrowe marzenie, polecamy zamiast szampana tradycyjne włoskie wina musujące: spumante oraz prosecco.

LIZBONA, czyli rodzynki i szampan na Praça do Comércio

Portugalczycy, podobnie jak Holendrzy, w Sylwestra, równo o północy jedzą dwanaście rodzynek, które symbolizują szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Do tego koniecznie szampan. Lizbona to świetna opcja spędzenia tej wyjątkowej nocy. Miasto oferuje kilka przepięknych miejsc, w których podziwiać można pokazy sztucznych ogni (Praça do Comércio, Belem, okolice Oriente). Stolica Portugalii kusi także wieloma zorganizowanymi imprezami w klubach (np. Lux-Fragil, którego współwłaścicielem jest John Malkovich). Portugalczycy w Sylwestra zajadają się krewetkami i owocami morza. Może to być świetna okazja na poznanie tutejszej kuchni. Dla miłośników muzyki i wybierających oszczędną wersję zabawy, polecamy wybranie się do kasyna w dzielnicy Expo, gdzie co roku organizowana jest impreza zupełnie za darmo.

PARYŻ, czyli Sylwester na Polach Elizejskich

Pomimo ostatnich wydarzeń w stolicy Francji, setki turystów planuje spędzić wejście w Nowy Rok właśnie w Paryżu. Nic dziwnego, fajerwerki na Polach Elizejskich albo popijanie szampana, patrząc na Wieżę Eiffela to gwarancja na niezapomniane sylwestrowe wspomnienia. Jeżeli odpowiednio wcześnie zajmiecie się organizacją wyjazdu, polecamy odwiedzenie słynnych francuskich kabaretów, które w sylwestrową noc zamieniają się w iskrzące kolorami przedstawienia. Francuzi zajadają się w tą noc ostrygami, oczywiście popijając je szampanem. Pamiętajcie jednak o tym, że witanie Nowego Roku Paryżu to nie opcja low cost. Zarówno ceny zakwaterowania, jak również wejściówki do klubów i jedzenie nie należą do niskich.

BERLIN, czyli największa impreza w Europie

Jeżeli jesteście miłośnikami muzyki elektronicznej i nie wyobrażacie sobie Sylwestra bez tańca, koncertów na żywo i hucznej imprezy – jedźcie do Berlina. Brama Brandenburska to miejsce, gdzie odbywa się największa w Europie miejska zabawa sylwestrowa. Będziecie świadkami pokazów laserów i efektów świetlnych, a o północy oczywiście wielkiego pokazu sztucznych ogni. Atrakcyjną opcją jest spędzenie Sylwestra w Kulturbrauerei, czyli XIX-wiecznym browarze. Znajdziecie tutaj liczne galerie, puby, dyskoteki i restauracje.

Dla wielbicieli tropików i ciepłych krajów, Berlin posiada bardzo oryginalną opcję – Tropical Islands. To świetna alternatywa dla gorących plaż, znajdująca się przy autostradzie A13, około 35 km od Berlina. Temperatura nie spada poniżej 26 stopni i macie okazję przywitać Nowy Rok pod palmami. Do wyboru są trzy rodzaje imprez: relaks w Strefie Saun, Show&Dine, czyli uroczysty pokaz wraz z kolacją albo impreza z muzyką na żywo w Strefie Tropikalnej.

BUDAPESZT, czyli odśpiewany hymn, confetti oraz bal w Operze

Co powiecie na spędzenie Sylwestra w stolicy Węgier? Wielki pokaz fajerwerków i muzyki gwarantowany. Węgrzy witają Nowy Rok na bogato i na pewno nie zabraknie koncertów z muzyką na żywo, a także wielu atrakcji. Pamiętajcie także o tym, że do 2 stycznia na ulicach Budapesztu zobaczycie stragany, ponieważ trwa tam, jak co roku, jarmark bożonarodzeniowy.

Już w południe zaczynają się darmowe koncerty pod chmurką. Największy szał rozpoczyna się jednak o północy, kiedy Węgrzy odśpiewują hymn, piją szampana i wychodzą na ulice. Zaopatrzcie się w confetti, maski. Jeżeli marzycie o oryginalnym Sylwestrze, spędźcie go na łodzi. Reklamowany jest tako połączenie uroczystej węgierskiej kolacji z folklorem. Polecamy także udanie się do słynnej węgierskiej Opery. Nowy Rok to okazja do skosztowania specjalnej zupy korhely leves, która przygotowana jest z kapusty kiszonej z zakwaszoną śmietaną.

Niezależnie od tego, gdzie się udacie, życzymy Wam wspaniałej imprezy sylwestrowej i niezapomnianego wejścia w Nowy Rok 2017!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również