Konto dla firm zagranicznych w banku polskim

Konto dla firm zagranicznych w Polsce jest oczywiście możliwe, jednak jakich formalności musi dopełnić zagraniczny przedsiębiorca, aby otworzyć rachunek w banku polskim?

Konto dla firm zagranicznych w banku polskim
Konto dla firm w Polsce

Konto dla firm zagranicznych w Polsce wcale nie jest łatwo założyć. Nie oznacza to, że jest to niemożliwe, ale nie ma się co oszukiwać, banki polskie mają dość sztywne procedury, które nie pomagają w osiągnięciu celu. Jeżeli firma nie posiada swojego oddziału w Polsce, sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana.

Konto dla firm zagranicznych a bank polski

Szczególny problem sprawia zakwalifikowanie firmy zagranicznej do jednego z typów przedsiębiorstw, które funkcjonują w Polsce i są podmiotami prawa polskiego. Bo w jaki sposób zakwalifikować spółkę zagraniczną, jeżeli ta powstała na zupełnie innych warunkach i obowiązują ją zupełnie inne prawa?

Jednak konto dla firm zagranicznych można założyć. Oczywiście każdy bank w Polsce ma swoje zasady, ale większość ma zbliżone wymogi dotyczące potrzebnych dokumentów:

  • odpis z zagranicznego odpowiednika rejestru handlowego,
  • kopia umowy spółki/statutu/aktu założycielskiego czy analogicznego dokumentu.

Zagraniczne dokumenty tylko po polsku?

Zdarza się również, iż banki wymagają tylko jednego z powyżej wspomnianych dokumentów. Oczywiście dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.

W jaki sposób tego dokonać? Poniżej kilka kroków:

  1. Sporządzenie kopii odpisu z rejestru handlowego i umowy przedsiębiorstwa przez lokalnego notariusza.
  2. Legalizacja dokumentu.
  3. Sporządzenie tłumaczenia przysięgłego, bazującego na notarialnych i zalegalizowanych kopiach.

Zdarza się również, iż nie musimy tłumaczyć wszystkich dokumentów. Niektóre banki zezwalają i godzą się na kopie dokumentów w języku angielskim. Ale to zależy już od konkretnej oferty bankowej.

Konto dla firm zagranicznych w banku polskim można otworzyć, jest to nieco trudniejsze niż dla przedsiębiorstw polskich, ale możliwe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również