Konto bankowe dla obcokrajowca w Polsce

Coraz więcej osób przyjeżdża pracować i studiować do Polski. Gdzie założyć atrakcyjne konto bankowe i jakie dokumenty będą niezbędne?

Konto bankowe dla obcokrajowca w Polsce
Cudzoziemiec w Polsce – pierwszy rachunek bankowy

Po pierwsze dajmy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy cudzoziemiec może założyć konto bankowe, nie mając stałego zameldowania w naszym kraju?

Tak – konto bankowe obcokrajowiec otworzy bez problemu w większości placówek w Polsce.

Dzisiejsza mobilność zawodowa oraz edukacyjna ma wielki wpływ na usługi banków i coraz częściej oferuje bardzo elastyczne warunki. W dalszym ciągu istnieje ryzyko z trudną windykacją zobowiązań, jakie potencjalnie mogą zaciągnąć cudzoziemcy, a następnie opuścić nasz kraj, jednak banki wymagają odpowiednich dokumentów, które poniekąd stanowią dla nich gwarancję.

Konto bankowe dla obcokrajowca – dokumenty

Różne banki wymagają różnych formalności. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w wybranych sześciu bankach.

Bank Millennium

 • Do założenia Konta 360º niezbędny będzie jedynie paszport i dowód osobisty.

ING Bank Śląski

 • Wymagany jest paszport, dowód osobisty, a także oświadczenie o miejscu zamieszkania.

PEKAO S.A.

 • Potrzebna będzie karta pobytu oraz paszport.

mBank

 • Obcokrajowiec będzie poproszony o przedstawienie karty pobytu przy zakładaniu mKonta.

Deutsche Bank

 • Dokumentem, o który zapyta bank będzie paszport.

City Handlowy

 • Niezbędna będzie karta pobytu, a także paszport.

Dokumentami, o które może zostać poproszony obcokrajowiec przy zakładaniu rachunku, mogą być także:

 • wiza (w momencie, kiedy pobyt obcokrajowca w Polsce jej wymaga),
 • karta pobytu, która określa cel przebywania na terenie naszego kraju, na przykład edukacja, szkolenia, praca czy związek małżeński) i przewidywany czas trwania pobytu,
 • numer PESEL 

Gdzie łatwo założyć konto bankowe?

Znaleźliśmy kilka atrakcyjnych szczegółów, które mogą zachęcić cudzoziemców do założenia rachunku.

 1. Bardzo wygodnie, ponieważ przez Internet można założyć konto bankowe w Millennium. Wystarczy, że obcokrajowiec wypełni kompletny wniosek a wizyta do oddziału nie będzie konieczna.
 2. Bank SMART oferuje założenie rachunku przez Internet, ale jest to opcja dostępna jedynie dla mieszkańców Unii Europejskiej. Obcokrajowiec zostanie również poproszony jedynie o dokument, który potwierdzi obywatelstwo.
 3. Innym kontem wartym polecenia jest Getin UP, które również można otworzyć przez internet, a dodatkowo daje dostęp do licznych dodatków i nowoczesnych rozwiązań.

UWAGA!

Jeżeli obcokrajowiec pragnie założyć konto bankowe w celu posiadania produktu oszczędnościowego, musi liczyć się ze skutkami podatkowymi. Fiskus pobierze podatek od odsetek kapitałowych.

Większość rachunków osobistych w naszym kraju posiada zerowe albo niskie oprocentowanie, więc posiadając standardowe konto bankowe, cudzoziemcy nie muszą martwić się podatkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również