Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może?

Dowiedz się, czy istnieje takie konto bankowe, którego nie będzie mógł zająć komornik, mimo że posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela.

Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może?

Wiele osób mających kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań i co za tym idzie problemy z komornikiem, zadaje sobie pytanie: czy istnieje takie konto bankowe, którego komornik zająć nie może?

Komornik może zająć każde konto

Komornik ma prawo zająć każde konto w dowolnym banku, jeśli posiada tzw. tytuł wykonawczy, którym najczęściej jest wydany przez sąd prawomocny nakaz zapłaty lub wyrok. Mając taki dokument, komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków (pamiętajmy jednak, że istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego). Bank musi umożliwić dokonanie egzekucji komorniczej, w innym przypadku mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Dowiedz się więcej: Postępowanie egzekucyjne – czy umorzenie jest możliwe i jak to zrobić >>

Tak więc, mimo że zdarza się słyszeć, że „bank zablokował komuś konto”, w rzeczywistości blokady dokonuje działający w imieniu wierzyciela komornik. Bank jest jedynie wykonawcą polecenia komornika. Co więcej, banki nie mają obowiązku informowania właściciela rachunku o tym, że nastąpiło zajęcie środków z konta.

Blokada obejmuje zarówno środki, które znajdują się na koncie w chwili dokonania zajęcia, jak i te, które spływają na konto po dokonaniu blokady.

Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – jak kupić mieszkanie na licytacji i na co uważać >>

Jak znajdzie nas komornik

Skoro zatem komornik może zająć każde konto, pozostaje pytanie, skąd wie on o tym, w którym banku trzymamy nasze pieniądze. Kancelaria komornicza może ustalić to na cztery sposoby:

  • sprawdzić posiadane przez nas rachunki w systemie OGNIVO (warto wiedzieć, że istnieją również konta bez OGNIVO),
  • ustalić bank, w którym mamy konto, na podstawie informacji z ZUS lub Urzędu Skarbowego,
  • posiadać tę informację od wierzyciela, gdyż ten podał ją we wniosku egzekucyjnym,
  • uzyskać taką informację od dłużnika (chociaż to oczywiście najrzadszy przypadek).

W praktyce komornicy, aby ustalić w którym banku mamy konto,  korzystają z systemu OGNIVO. Do systemu tego należy większość największych banków w Polsce.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

OGNIVO banki – sposób działania

OGNIVO to centralna informacja o rachunkach bankowych, którą zarządza Krajowa Izba Rozliczeniowa. Umożliwia ona bezpieczną i szybką komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami, a także “pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków”, czyli m.in. właśnie kancelariami komorniczymi.

Po wprowadzeniu przez komornika danych dłużnika, system sprawdza w poszczególnych bankach, czy dłużnik ma w nich konto i przesyła kancelarii komorniczej informację zwrotną. Mając taką informację, komornik bez trudu może dokonać zajęcia konta w konkretnym banku.

Listę banków uczestniczących w systemie OGNIVO można znaleźć TUTAJ.

Dowiedz się więcej: Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa? >>

SKOK a system OGNIVO

Warto wiedzieć, że członkiem systemu OGNIVO nie jest żaden SKOK. Jeśli więc trzymamy swoje oszczędności na rachunku w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Rozliczeniowej, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kancelaria komornicza zdoła ten fakt ustalić i dokonać zajęcia konta.

Jeśli jednak komornik w jakiś sposób wejdzie w posiadanie wiedzy gdzie trzymamy pieniądze, SKOK – podobnie jak każdy inny bank – będzie musiał podporządkować się jego decyzji i umożliwić mu dokonanie egzekucji komorniczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Mateusz Baj Mateusz Baj [+ info]

Prawnik z wykształcenia, dziennikarz z zawodu, pasji i zamiłowania. Przez szereg lat związany z lokalnymi mediami i lokalną rzeczywistością. Pisze o sprawach bliskich ludziom, doradza, jak w prosty sposób rozwiązać skomplikowane, urzędowe problemy. Prywatnie jest zapalonym kolarzem, który ściga się w amatorskich wyścigach na rowerach górskich. Jego pasją jest także tenis, wedrówki górskie oraz lokalna polityka i samorząd.

Zobacz również