Jak zapłacić mandat przez internet

Nie czekaj na naliczenie odsetek. Dowiedz się jak zapłacić mandat przez internet, szybko i bez kolejek.

Jak zapłacić mandat przez internet
Jak zapłacić mandat przez Internet

Aby otrzymać mandat wystarczy moment roztargnienia. Niestety, zapłata kary za wykroczenie nie jest już tak błyskawiczna. Mandatu nie można opłacić gotówką bezpośrednio u policjantów, którzy go nałożyli (to ograniczenie ma zapobiegać korupcji wśród mundurowych). Można jednak uregulować go natychmiast, korzystając z mobilnych technologii, trzeba tylko wiedzieć jak zapłacić mandat przez internet.

Za mandat lepiej zapłacić od razu

Choć pamięć ukaranych mandatem o upływającym terminie zapłaty może okazać się ulotna to z pewnością nie warto liczyć na zapomnienie ze strony fiskusa. Od 2016 roku zmienił się bowiem system poboru tego rodzaju opłat i obecnie zapewnia on pełną i dużo sprawniejszą niż dotąd kontrolę nad przeterminowanymi zobowiązaniami krnąbrnych kierowców. Zwiększyła się też ściągalność należnych kwot, a za długi spłacane po terminie doliczane są odsetki za zwłokę.

Dowiedz się więcej: Jak zapłacić mandat? >>

Niebawem funkcjonariusze Policji mają być zaopatrywani w terminale płatnicze, by ukarany kierowca mógł na miejscu zapłacić karę i zapomnieć o całym zajściu. Póki co jednak to rozwiązanie jest niedostępne. Mandat można natomiast bez przeszkód opłacić w okienku bankowym lub na poczcie. Jeśli jednak wiemy jak zapłacić mandat przelewem internetowym, to zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości.

Dowiedz się więcej: Mandat za złe parkowanie: płacić czy nie? >>

Jak zapłacić mandat przez internet przelewem?

Najmniej problemów zapłata mandatu przez internet sprawi osobom, które już wcześniej dokonywał przelewu on-line na rzecz urzędu skarbowego. Wiedzą one, że taki transfer należy wykonać za pomocą druku zarezerwowanego wyłącznie dla fiskusa (zazwyczaj przybiera on nazwę „urząd skarbowy” lub „US”).

Zanim nastąpi logowanie do banku, warto przygotować sobie mandat oraz przypomnieć własny numer PESEL. Operując na uruchomionym koncie internetowym należy:

  1. wybrać przelew do urzędu skarbowego,
  2. w pole „identyfikator” wpisać PESEL,
  3. z listy urzędów skarbowych wybrać Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu,
  4. w polu „Symbol formularza lub płatności” wpisać lub wybrać słowo „MANDATY”,
  5. pole „okres” należy pozostawić bez wypełnienia,
  6. jako „identyfikator zobowiązania” należy wpisać serię i numer mandatu,
  7. w kolejnym polu należy wpisać kwotę mandatu,
  8. potwierdzić przelew.

Płatność na urząd skarbowy w Opolu – czy to błąd w druku?

Na blankiecie mandatu, jako odbiorca przelewu widnieje:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu
45-331 Opole, ul. Rejtana 3B
47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Ten urząd jest wymieniony zawsze, bez względu na to, gdzie mieszka ukarany mandatem kierowca, czy gdzie zarejestrowane jest auto lub dokonano wykroczenia. Niektórych może ten zapis zastanawiać, zwłaszcza jeśli wcześniej zdarzyło się im zapłacić mandat na rzecz urzędu wojewódzkiego. Czy to błąd?

Nie, ponieważ od 1 stycznia 2016 roku to właśnie Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu jest właściwy do poboru opłat za mandaty od kierowców z terenu całego kraju. To pokłosie dość rewolucyjnego przepisu, zgodnie z którym fiskus zerwał z rejonizacją na rzecz merytorycznych kompetencji urzędników i wygody petentów.

Dowiedz się więcej: Punkty karne: aktualny taryfikator mandatów >>

Fiskus ma 3 lata na ściąganie kar z mandatu

Warto wiedzieć jak zapłacić mandat przez internet nie tylko ze względu na wygodę. Pamiętajmy, że na ściąganie zobowiązań z tytułu mandatu urząd skarbowy ma aż 3 lata. Przez ten czas warto przechowywać dowód zapłaty. Nawet jeśli mandat został opłacony, a w urzędzie nastąpiła jakaś pomyłka i fiskus ponownie zwróci się o zapłatę kary, to wyszukanie i potwierdzenie przelewu w koncie internetowym trwa kilka minut.

Dowiedz się więcej: Przedawnienie mandatu >>

Jeśli zaś kierowca zagubi papierowe potwierdzenie tradycyjnego przelewu, udokumentowanie zapłaty może okazać się karkołomne. Dopóki Policja nie udostępni innych form płatności za przewiny na drodze, dla zabieganych oraz zapominalskich osób przelewy on-line i zapłacenie mandatu przez internet wydają się być bardzo atrakcyjnym sposobem zapłaty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również