Jak legalnie wynająć mieszkanie

O czym należy pamiętać, gdy wynajmujemy mieszkanie, by wszystko odbyło się legalnie i bezpiecznie?

Jak legalnie wynająć mieszkanie
Lokator czy właściciel - każdy ma określone prawa

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak legalnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą chcącą udostępnić
lokum tymczasowym lokatorom czy poszukujemy mieszkania do wynajęcia, pamiętać musimy o paru elementach, które uczynią cały proces przejrzystym.

Szukasz mieszkania do wynajęcia?

Poszukiwanie mieszkania, w którym moglibyśmy tymczasowo zamieszkać to nie lada wyzwanie. Na rynku nieruchomości do wynajęcia można znaleźć sporo ofert. Kiedy jednak zaczynamy się im bliżej przyglądać, okazuje się, że łatwo nie będzie.

Zanim zdecydujesz się na wynajem interesującego cię mieszkania sprawdź:

 • czy jego właściciel jest nim w rzeczywistości – możesz poprosić o udokumentowanie stanu posiadania odpowiednim wpisem w księdze wieczystej lokalu lub umową informująca o nabyciu tytułu prawnego do nieruchomości.
 • czy mieszkanie nie jest objęte hipoteką lub nie posiada innego lokatora.

W trakcie poszukiwań, korzystaj jedynie ze sprawdzonych portali internetowych. Możesz analizować oferty bezpośrednio na stronach biur nieruchomości lub w ich oddziałach.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

Nie wahaj się kierować opiniami innych, wystrzegając się najemców gromadzących negatywne opinie w Internecie. Nie korzystaj też z usług
podejrzanych agencji pośredniczących, pamiętając, by pieniądze za usługę
wpłacić dopiero po podpisaniu umowy.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie za odstępne – na czym polega? >>

Prawa lokatora

Nie zapominaj o tym, że jako lokatorowi przysługują ci określone prawa regulowane przez przepisy ustawy z 2001 roku. Ich celem jest ochrona najemców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez wynajmujących mieszkania właścicielami, na przykład bezpodstawnym wypowiedzeniem umowy.

Postaraj się w miarę możliwości zapoznać z przysługującymi najemcom prawami.

Kaucja

Chociaż nie wszyscy wynajmujący domagają się wpłaty kaucji, wielu robi to na wypadek zastania mieszkania w znacząco gorszym stanie niż przed wynajmem. Kaucja to również sposób, by ustrzec się nie do końca uregulowanych opłat dodatkowych za wodę, prąd czy gaz.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy zostawiamy mieszkanie w dobrym stanie po uprzednim uregulowaniu wszelkich płatności, właściciel ma 30 dni na zwrócenie nam wpłaconych pieniędzy.

Nie pomińmy kwestii kaucji i jej zwrotu podczas sporządzania umowy o wynajem, by mieć podstawę do ubiegania się o wpłacone środki w razie jakichkolwiek problemów z właścicielem.

Wynajmujesz swoje mieszkanie?

Masz mieszkanie, z którego nie korzystasz? Sprzedaż nieruchomości nie zawsze się opłaca i bywa skomplikowanym procesem. Sporo osób decyduje się zatem na podnajęcie posiadanego lokalu.

Wynajem mieszkanie to dla jego właściciela źródło dochodów.

 • Aby cały proces był legalny, należy fakt otrzymywania dodatkowych przychodów zgłosić Urzędowi Skarbowemu.
 • Można wybrać ryczałtową formę rozliczenia dochodu lub dokonując
  go na ogólnych zasadach.

Pamiętajmy, zgłoszenie wynajmu wiąże się z odprowadzaniem dodatkowych podatków. Daje jednak właścicielowi mieszkania swobodę działania, np:

 • w przypadku, gdy konieczne będzie podjęcie kroków mających na celu doprowadzenie do rozwiązania umowy lub
 • eksmitowania lokatora ze względu na niewywiązywanie się przez niego z postanowień umowy.

Wynajem jest też dodatkowym źródłem dochodu, który może znacząco wpłynąć na podniesienie naszej zdolności kredytowej, a to, w przypadku osób ubiegających się o bankową pożyczkę, ma niebagatelne znaczenie.

Wynajmując mieszkania, pamiętajmy również o naszym bezpieczeństwie.

 • Poprośmy lokatora nie o jeden, a dwa dokumenty potwierdzające tożsamość, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z fałszywym dowodem.
 • Nie wahajmy się również prosić o poświadczenie zarobków – umowa najmu jest rodzajem umowy biznesowej, a my musimy mieć pewność, że nasz kontrahent będzie wypłacalny.
 • Spiszmy umowę, która jasno określać będzie prawa i obowiązki obu stron.

Nie zapomnij o umowie!

Podpisanie umowy o wynajem jest nie tylko krokiem w kierunku legalizacji stosunków łączących wynajmującego i najemcę, ale również sporym ułatwieniem dla obu stron w razie wystąpienia jakichkolwiek nieporozumień.

Warto więc zadbać, aby podpisywany dokument był możliwie szczegółowy i
regulował wszystkie sprawy, takie jak kwestia dokonywania płatności,
odpowiedzialności za zniszczenia, wpłacanej kaucji czy okresu wynajmu.

W większości przypadków, tak jako lokatorzy czy właściciele jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego partnera do wynajmu. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i czasami uzbroić się w nieco cierpliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również