Krok po kroku jak kupić mieszkanie

Wiele młodych osób zastanawia się jak kupić mieszkanie, jak znaleźć nowe lokum czy który rynek wybrać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych krokach, aby cieszyć się nowym M.

Krok po kroku jak kupić mieszkanie
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Kupno mieszkania, to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, która wiąże z jednym, konkretnym miejscem na bardzo długo. Wybór okolicy, metrażu, tego czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego, zależy od względów finansowych, od potrzeb i osobistych preferencji. Jednak w każdym przypadku należy dokładnie nieruchomość sprawdzić, by nie narazić się na niepotrzebne koszty lub nawet brak możliwości zamieszkania.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym

Szeroka oferta deweloperów sprawia, że bez większych trudności można znaleźć mieszkanie, które spełni wszystkie wymagania. Można szukać na własną rękę lub wspomóc się pośrednikiem z agencji nieruchomości, który często może doradzić w kwestii kosztów czy samej lokalizacji.

Najważniejsze jednak to wybór miejsca, metrażu oraz ceny, która często zależna jest od dwóch pierwszych parametrów. Biorąc pod uwagę rynek pierwotny, coraz częściej mamy możliwość dopasowania nowego mieszkania czy domu do potrzeb klienta. Kupując lokal przed lub w trakcie realizacji inwestycji, możliwe będzie wprowadzenie zmian bez konieczności przeprowadzania remontu.

Jednak przed zakupem trzeba sprawdzić czy przedsiębiorca jest uczciwy, rzetelny, na czas odda mieszkanie do użytku, dotrzyma warunków umowy i solidnie wykona swoją pracę.

 • Warto odwiedzić biura sprzedaży kilku deweloperów w celu porównania cen i sprawdzenia metod działań.
 • Sprawdźmy również dewelopera w KRS czy innych rejestrach.
 • Zapytajmy, co zostanie wliczone w cenę mieszkania.
 • Dopytajmy o warunki umowy, również tej przedwstępnej. Ważnym elementem jest również upewnienie się kiedy dokonać musimy pierwszej wpłaty po podpisaniu umowy.

Kolejne działania, w procesie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, można podzielić na kilka etapów:

 • sprawdzenie Księgi Wieczystej w Sądzie Rejonowym, gdzie można zweryfikować dane na temat statusu prawnego gruntu i czy na nieruchomości nie ciąży kredyt hipoteczny, szczególnie jeśli sami mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny;
 • w Urzędzie Miasta lub Gminy należy sprawdzić jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego;
 • sprawdzenie czy firma w prawidłowy sposób załatwiła wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę, oraz czy, przykładowo rzecz biorąc, obiecany garaż lub piwnica faktycznie znajdują się w planach budynku;
 • negocjacja ceny z deweloperem – możliwa jeśli przedmiotem zakupu jest pierwsze lub ostatnie mieszkanie;
 • podpisanie umowy przedwstępnej, inaczej rezerwacja – gwarantuje, że deweloper nie sprzeda mieszkania innej osobie, zanim skompletujemy wszystkie dokumenty i dokonamy niezbędnych formalności.

Dowiedz się więcej: Co to jest księga wieczysta i do czego jest potrzebna? >>

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym?

Podobnie jak w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, najważniejszą kwestią jest wybór lokalizacji, metrażu oraz porównanie cen. Na rynku wtórnym, istotny będzie również stan mieszkania.

Aby uniknąć gorzkiego rozczarowania upatrzonym lokum, przed zakupem należy odwiedzić kilka miejsc, gdzie można dowiedzieć się istotnych faktów o nieruchomości:

 • Wydział Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym – gdzie upewnimy się, że sprzedający jest faktycznie właścicielem mieszkania i czy nie jest ono zadłużone;
 • Urząd Miasta lub Gminy, gdzie w Wydziale Spraw Obywatelskich sprawdzić można czy w mieszkaniu nie ma zameldowanych osób, a w Wydziale Planowania Przestrzennego, jaki jest plan zagospodarowania okolicy;
 • Urząd Skarbowy oraz ZUS, w przypadku, gdy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą, gdzie można dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest obciążona zaległościami podatkowymi lub nie podlega egzekucji.

Dowiedz się więcej: Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym >>

Przed zakupem warto się również upewnić czy:

 • budynek posiada administratora oraz fundusz remontowy;
 • instalacje w mieszkaniu posiadają odpowiednie zezwolenia (np. indywidualne ogrzewanie);
 • na mieszkaniu nie ciąży umowa dożywocia – na umowie sprzedaży powinno się znaleźć oświadczenie, że do przebywania w mieszkaniu nie mają prawa osoby trzecie;
 • nie ma zaległości w opłatach czynszu, mediów czy w opłatach komunalnych, sprzedający powinien przedstawić ostatnie rachunki – przy okazji warto zapytać o koszty utrzymania czy ogrzewania;
 • do mieszkania przynależy piwnica czy garaż/miejsce parkingowe oraz w jakim jest stanie.

Do podpisania umowy przedwstępnej obecność notariusza nie jest konieczna, jednak podczas podpisywania aktu umowy kupna-sprzedaży, notariusz jest niezbędny. Umowa, nie będąca aktem notarialnym, nie jest ważna w świetle prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również