Ile kosztują działki budowlane w Polsce

Zakup działki budowlanej to kosztowna inwestycja. W tym tekście wyjaśnimy ile kosztują działki budowlane w poszczególnych rejonach Polski.

Ile kosztują działki budowlane w Polsce

Dokładny wywiad to podstawa dobrej transakcji

O wartości działki budowlanej decyduje wiele elementów. Najdroższe parcele znajdują się w obrębie dużych miast. Developerzy chętnie inwestują w kupno działek na terenach miejskich, bowiem pozwalają one uzyskać spore zyski na sprzedaży pod budowę  wielkich marketów lub biurowców.

Im większa odległość od aglomeracji miejskich, tym niższa cena działki budowlanej. Nabywcami pozamiejskich działek są najczęściej nabywcy indywidualni, spragnieni spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta.

Najdroższe działki znajdują się w popularnych kurortach. Inwestorzy, decydujący się na zakup ziemi, finalizują korzystne finansowo inwestycje z myślą o branży turystycznej. Opłacalne jest inwestowanie nawet w niewielkie działki na terenach górskich czy nadmorskich, na których zostaną wzniesione ośrodki wypoczynkowe, restauracje czy hotele.

O wartości działki budowlanej decyduje również infrastruktura. Tańsze działki nie posiadają drogi dojazdowej. Cena parceli wzrasta, w zależności od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się droga oraz czy została oświetlona. Cenę działki w mieście znacznie podnosi bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Wgląd do planów zagospodarowania terenu, pozwoli uzyskać informację o przyszłości terenu, który inwestor zamierza kupić. Działka znacząco straci na wartości, jeśli w jej pobliżu planowana jest budowa oczyszczalni ścieków, spalarni czy innych tego typu inwestycji. Wyższe ceny działek uzyskuje się w zadbanym i atrakcyjnym otoczeniu.

Informacje o działkach budowlanych są obecne na stronach internetowych, fan page`ach i licznych forach społecznościowych. Szczególnie dużą rolę odgrywa Facebook, w ramach którego przetwarzane są informacje o działkach i opłacalności ich zakupu. Na rynku obrotu działkami budowlanymi działa również wielu indywidualnych agentów.

Gdy budujesz dom

Lokalizacja domu jest sprawą bardzo ważną. Jeśli zależy nam na prowadzeniu miejskiego stylu życia, korzystaniu z instytucji kulturalnych i szybkim dostępie do urzędów, zainwestujmy w działkę na terenie miasta. Takie inwestycje należą jednak do najdroższych.

Dużo tańsze są działki poza miastem. Takich miejsc szukają osoby spragnione pięknych widoków, spokoju i poszukujące oszczędniejszych inwestycji. Jeśli zdecydujemy się na taką działkę, warto sprawdzić, jak szybko dostaniemy się do pracy, szkół, ośrodka zdrowia, czy najbliższego sklepu.

Wartość inwestycji wzrasta wraz z walorami działki. Dobra droga dojazdowa, bliskość miasta i uzbrojenie terenu odgrywa w tej sprawie kluczową rolę. Atrakcyjne krajobrazowo położenie działki, nad jeziorem, w górach lub w okolicach nadmorskich, to wyższa cena ziemi oraz nieruchomości, a także możliwość zainwestowania w działalność turystyczną. Niższe ceny dotyczą nieruchomości wznoszonych na niestabilnych i podmokłych gruntach, wymagających dodatkowych nakładów finansowych.

Dowiedz się więcej: Budowa domu – jak wybrać odpowiednią działkę >>

Średnia cena działki budowlanej w Polsce

Działki budowlane w dużych miastach i w okolicach aglomeracji miejskich wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Najdroższe są miasta wojewódzkie, a wśród nich – Warszawa, zdecydowanie wyprzedzająca cenowo inne duże miasta. W stolicy, za metr kwadratowy, zapłacimy 734,8 zł.

Na średnim poziomie kształtują się ceny w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Krakowie, Gdańsku i w Kielcach. Ceny metra kwadratowego wynoszą około 400 zł za metr kwadratowy.

Najtańsze działki budowlane znajdziemy w Gorzowie Wielkopolskim – 76,6 zł za metr kwadratowy.

Na atrakcyjne ceny działek mogą liczyć rodziny otrzymujące świadczenia „Rodzina 500+”, zdecydowane związać swoje życie z regionem warmińsko-mazurskim. Gmina Kurzętnik zaoferowała kupno ziemi pod zabudowę, za połowę ceny.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na budowie domu? >>

Najtańsze i najdroższe regiony kraju – gdzie kupować działki i dlaczego tam?

Osoby szukające tanich  działek budowlanych, powinny zwrócić się w stronę województwa podkarpackiego, gdzie średnia cena za metr kwadratowy, kształtowała się w grudniu 2016 roku, na poziomie 46,6 zł. Na drugim miejscu znajduje się województwo lubuskie, z ceną 49,2 zł za metr kwadratowy.

Kupno działki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego to wydatek nawet 56,3 zł za metr kwadratowy. Decyzja o budowie domu na terenie tych województw, to szansa na własny biznes. Atrakcyjne turystycznie okolice, przyciągają miłośników jezior i czystego powietrza, szukający noclegów w indywidualnych gospodarstwach.

Nieco droższe działki występują na Opolszczyźnie – 62,2 zł za metr kwadratowy oraz w Łódzkiem – 67,9 zł za metr kwadratowy.

Najdroższe działki znajdują się w województwie mazowieckim – 182,9 zł za metr kwadratowy, gdańskim – 139,8 zł za metr kwadratowy oraz małopolskim – 101,6 zł za metr kwadratowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Urszula Stanisławska-Hunek Urszula Stanisławska-Hunek [+ info]

Politolog i dziennikarka stale poszukująca w życiu smaku. Podchodząca do życia z dystansem i lekkim przymrużeniem oka. Miłośniczka sportów zimowych i tenisa ziemnego. Stale poszukująca nowych rozwiązań, które pozwalają czynić życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Z rozwagą podchodząca do finansów – także tych domowych. Specjalizuje się w sprawach związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jej wielką pasją są podróże – te dalekie i bliskie.

Zobacz również