Pomysł na weekend: Gdzie warto pojechać jesienią?

Jesienią każdy z nas zaczyna odczuwać przesilenie i nadchodzącą zimową porę mrozów i śniegu. Warto zatem wyrwać się z jesiennej monotonii i wykorzystać nasz pomysł na weekend.

Pomysł na weekend: Gdzie warto pojechać jesienią?
Jesienna aura sprzyja poznawaniu nowych miejsc

Jesień to coraz bardziej doceniany czas na weekendowy wypoczynek. Polskie miasta i nieco bardziej oddalone od największych aglomeracji zakątki mienią się wszystkimi kolorami wciąż bogatych w liście drzew, a łagodna pogoda sprzyja relaksowi. Wypoczynek w zagranicznych kurortach jest za to zdecydowanie tańszy niż w sezonie letnim. Dodatkowo, zamiast przeciskać się przez tłumy turystów możemy też spokojnie oddać się zwiedzaniu i podziwianiu. Jak przyjemnie i niedrogo spędzić jesienny weekend? Podpowiadamy!

Pomysł na weekend: Jesień w Polsce

Jesienią nie nastawiamy się na błogie leniuchowanie w promieniach palącego słońca, dlatego jesteśmy bardziej otwarci na inne niż bałtyckie wybrzeże urokliwe zakątki Polski. Dokąd się wybrać?

Jura Krakowsko-Częstochowska

Górskie i wyżynne tereny zdaniem wielu najpiękniej wyglądają właśnie jesienią. Rozciągająca się między Krakowem a Częstochową Jura pełna skalistych wzgórz i niezapomnianych wąwozów i jaskiń to właśnie jesienią pozwala przyjrzeć się charakterystycznym dla rzeźby terenu wyżyny białym ostańcom, w cieplejszych sezonach ukrytych pod warstwą bujnej roślinności.

Sandomierz

Malownicze krajobrazy Sandomierza zachęcają do odwiedzin tego wzniesionego na siedmiu wzgórzach miasteczka przede wszystkim jesienią. Lessowe wąwozy, rezerwat przyrody czy wzniesiona z rozkazu Kazimierza Wielkiego Brama Opatowska to obowiązkowe punkty na liście miejsc wartych odwiedzenia.

Puławy

Zielone płuca Lubelszczyzny to wybudowany na polecenie księcia Adama Jerzego Czartoryskiego wspaniały kompleks pałacowy, atrakcyjne spływy kajakowe oraz rozbudowane ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne wiodące szczególnie pięknymi jesienią terenami.

Pojezierze Drawskie

Zmęczeni miejskim gwarem i ponurym krajobrazem industrialnych aglomeracji znajdą na Pojezierzu Drawskim spokój w prężnie działających na tym terenie gospodarstwach agroturystycznych i szczególnie pięknych jesienią rozlicznych lasach i rezerwatach pojezierza.

Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie

Kuszące bogactwem zróżnicowanej fauny i flory, zamglonymi jesienią torfowiskami i obszarami bagiennymi pojezierze jest również miejscem styku trzech kultur: żydowskiej, rosyjskiej i chrześcijańskiej. Pod koniec września wziąć można udział w poświęconym im festiwalu.

Dolina Baryczy

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy z niepowtarzalnymi lasami łęgowymi, stawami rybnymi i terenami zamieszkanymi przez najrzadsze gatunki ptaków to gwarancja pięknej podróży nie tylko dla miłośników ornitologii, ale również zabytkowych obiektów sakralnych, takich jak najstarszy murowany kościół w Polsce zlokalizowany w Żmigrodzie.

Pomysł na weekend: Jesień za granicą

Dłuższe jesienne weekendy (na przykład ten niepodległościowy) wykorzystać można na krótki wypad za granicę.

Szczególnie atrakcyjną jesienną opcją może być Indonezja, w której jeszcze we wrześniu i październiku trwa pora sucha. Piękne krajobrazy Bali, imponująca Dżakarta czy rozbudowane trasy rowerowe i trekkingowi Sumatry sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybierając europejskie kierunki warto rozważyć południe i południowy-zachód kontynentu, gdzie nawet w listopadzie temperatury będą jeszcze łagodne i zachęcające do odpoczynku: piaszczyste plaże Sycylii, malownicze krajobrazy hiszpańskiej Malagi, zachwycające miasteczka portowe Krety, dzika przyroda portugalskiego Algarve czy śródziemnomorska atmosfera słoweńskich miast uwiodą niejednego podróżnika.

Pomysłem na krótszy jesienny weekend może być natomiast wycieczka do pobliskiej Pragi, Lwowa czy Wilna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również