Darmowe konto bankowe - w jakich bankach i dla kogo

Szukasz darmowego konta bankowego? Pomożemy Ci! O bezwarunkowo darmowe konto bankowe coraz ciężej, ale jeszcze stosunkowo sporo banków oferuje konto za darmo po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków.

Darmowe konto bankowe - w jakich bankach i dla kogo

Bezwarunkowo darmowe konto bankowe znaleźć jest niełatwo. Wiele banków oferuje natomiast konta, za których użytkowanie nie trzeba płacić zbyt wiele. Warunki ich użytkowania nie są wygórowane i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Podpowiadamy, gdzie szukać darmowego konta i jakie banki je oferują.

Darmowe konto bankowe – czy istnieje?

Wprawdzie o darmowe konto bankowe coraz trudniej, ale wciąż na rynku znajdziemy rachunki osobiste, które można prowadzić bezpłatnie. W większości przypadków trzeba spełnić jednak pewne warunki, aby móc się cieszyć kontem „za zero”.

Do rzadkości należą konta osobiste bez wydawanej jednocześnie karty debetowej i tak, jak samo prowadzenie rachunku bardzo często jest za darmo, również wydanie karty jest darmowe – jednak jej użytkowanie nie jest darmowe i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niektóre banki dają jednak okazję, by uniknąć opłaty za kartę – wystarczy dokonać płatności bezgotówkowych o określonej wartości.

Limity są tutaj bardzo zróżnicowane – czasem wystarczy 100 zł, z kolei w innym banku będzie to 600 zł. Wybierając zatem konto osobiste, należy wziąć pod uwagę swoje średnie miesięczne płatności kartą lub po prostu zmienić nawyki zakupowe i z gotówki przerzucić się na „plastik”.

Z drugiej strony, nie we wszystkich bankach prowadzenie rachunku jest darmowe i pobierana jest comiesięczna zryczałtowana opłata. Jednakże, podobnie jak w przypadku karty, opłaty tej można uniknąć. Bardzo często wymogiem jest uczynienie z danego konta swojego głównego rachunku, czyli musi na nie wpływać wynagrodzenie. Czasami, zamiast tego ustalana jest minimalna wartość zasilenia konta z zewnętrznych źródeł. Oznacza to, że prowadzenie konta będzie darmowe, jeśli w danym miesiącu wpłynie na nie np. 1 000 zł.

Dowiedz się więcej: Przeniesienie konta do innego banku krok po kroku >>

Niektóre banki oferują dedykowane darmowe konta dla pewnych grup osób i zazwyczaj występuje tutaj kryterium wiekowe. Darmowe konto dla młodych czy darmowe konto dla studenta nie należy do rzadkości, chociaż czasem i tak trzeba spełnić pewne określone w umowie warunki. Zazwyczaj są one jednak o wiele mniej wyśrubowane, niż ma to miejsce w przypadku innych kont.

Dowiedz się więcej: Najlepsze konto bankowe, czyli na co zwracać uwagę przy jego wyborze >>

W jakim banku założyć darmowe konto?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ banki dość często zmieniają swoje oferty i konto, które teraz jest darmowe, za miesiąc takie może już nie być. Dlatego też, wybierając konta bankowe, warto korzystać z internetowych rankingów i porównywarek, które są na bieżąco aktualizowane.

Jednym z takich miejsc w sieci jest strona darmowekontobankowe.org (dostępna tutaj), gdzie każdego miesiąca tworzony jest ranking darmowych kont bankowych, co może stanowić duże ułatwienie w procesie poszukiwania najlepszego banku.

Aktualnie na rynku znajdują się następujące bezwarunkowo darmowe konta bankowe: Nest Konto w NEST Banku oraz Konto Idealne w Idea Banku. Zarówno prowadzenie rachunku, jak i utrzymywanie karty jest całkowicie darmowe. Opłacie podlegają jedynie przelewy natychmiastowe czy wypłaty z zagranicznych bankomatów.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – w jaki sposób banki zachęcają nowych klientów do otwarcia konta >>

Interesującą ofertę zawiera również Konto Jakże Osobiste w Alior Banku – tutaj za użytkowanie karty debetowej, prowadzenie konta i przelewy internetowe w PLN nie zapłacimy ani grosza.

Co ponadto? Prowadzenie konta łączy się z korzyściami, które sami wybieramy. Jest ich dziewięć, przykładowo mamy możliwość skorzystania z pakietu natychmiastowych przelewów, pakietu assistance czy zwrotu 1% za zakupy przy płatnościach wykonanych za pomocą telefonu. Pierwsze dwie korzyści są darmowe, płacimy dopiero za trzecią i każdą kolejną (jedynie 3,50 zł/mies.).

Co ciekawe, sami możemy skompletować swój indywidualny pakiet usług bądź, jeżeli jesteśmy niezdecydowani, mamy możliwość skorzystania z gotowej oferty przygotowanej przez Alior Bank.

Jeżeli chodzi o inne warunkowo darmowe rachunki, to opłat za kartę np. w Deutsche Banku można uniknąć przy transakcjach za minimum 500 zł lub 700 zł (w zależności od karty).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również