"Czy mogę zapłacić kartą męża?", czyli o korzystaniu z cudzej karty płatniczej

Dzielenie konta bankowego przez małżonków jest bardzo popularne i bardzo wygodne. Co wtedy dzieje się z jedyną kartą płatniczą dodaną do rachunku, czy dwie osoby mogą nią operować? Okazuje się, ze to co dla niektórych jest codziennością, nie jest do końca zgodne z regulaminem... Dowiedz się więcej!

Dwie osoby korzystające z jednej karty?

Płacenie kartą swojego partnera, partnerki, rodziców, etc. na pewno nie jest nam obce. Bardzo często małżeństwa posiadają wspólne konto oraz tylko jedną kartę płatniczą, wydaje się nam więc rzeczą oczywistą korzystanie z niej, bo przecież „jesteśmy małżeństwem”, a karta jest na PIN a nie na podpis. Czy jest to dozwolone?

Co może się zdarzyć?

Idziemy więc do sklepu, chcemy zapłacić kartą męża, a pani w kasie odmawia przyjęcia płatności, ponieważ należy ona do do innej osoby (szczególnie jest to zauważalne właśnie wtedy, kiedy kupujemy kartą osoby innej płci). Czy ma ona do tego prawo?

Co nakazuje prawo?

Okazuje sie, że tak. Zgodnie z prawem bankowym oraz zapisami regulaminu kart płatniczych, posiadacz karty jest jedyną osobą uprawnioną do używania karty i PIN oraz posiadacz karty jest zobowiązany do nie udostępniania karty lub PIN osobom nieuprawnionym, co można przeczytać w większości umów zawartych z bankami. A wszystko to celem zapobieganiu używania kradzionych produktów płatniczych. Kasjerka widząc, że osoba kupująca nie jest właścicielem karty (na karcie imię i nazwisko mężczyzny podczas, gry płatności chce dokonać kobieta) powinna odmówić dokonania transakcji, a nawet wezwać Policję.

Jakie jest rozwiązanie?

Pamiętajmy zatem, że operując tylko jedną kartą ze wspólnego konta najbezpieczniej jest wypłacić pieniądze z bankomatu i zapłacić w sklepie gotówką.

Innym skutecznym sposobem jest zwykłe wnioskowanie o dzielenie konta bankowego razem ze współmałżonkiem czy współmałżonką. Wtedy też bank powinien wydać dwie karty płatnicze dla każdej z osób.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.