5 sposobów na tanie podróżowanie po Europie

Każdy z nas słyszał od kogoś o jakichś możliwościach na tanie podróżowanie. Dokonując podsumowania znanych pomysłów, postanowiliśmy przedstawić 5 najlepszych z nich.

5 sposobów na tanie podróżowanie po Europie

1. Jedź poza sezonem

Ceny pobytu w okresie sezonu turystycznego mogą przyprawić o zawrót głowy. Podobne objawy możemy mieć zresztą, jeżeli w lipcu lub sierpniu wybierzemy się do Włoch – upał będzie nie do zniesienia. A może by tak pojechać we wrześniu albo w maju?

Poza oczywistym komfortem wynikającym z mniejszej liczby turystów, zostanie nam zaoferowana również niższa cena noclegów, wyżywienia i ogólnie niższy poziom cen w miejscach docelowych. A przecież Toskania jest tak samo piękna we wrześniu, jak i w sierpniu.

2. Szukaj ofert Last Minute

Kolejny sposób na tanie podróżowanie to uważna obserwacja ofert typu Last Minute. Chociaż coraz częściej biura podróży oraz przewoźnicy oferują nam produkty typu „First Minute”, to oferta cenowa kupując w ostatniej chwili jest zdecydowanie korzystniejsza. Często zdarza się, że np. linie lotnicze chcąc zapełnić wszystkie miejsca w odlatującym samolocie, decydują się sprzedać lot po kosztach.

Dzięki temu polecimy w to samo miejsce taniej, niż nasi współpasażerowie. Wada? Decydując się na podróż ofertą „Last Minute” musimy być elastyczni. Równie dobrze możemy wylądować w Barcelonie, na Malcie lub we Włoszech. Jednak za mniejsze pieniądze, wszędzie dobrze wypoczniemy, prawda?

Dowiedz się więcej: Czym się różni last minute od first minute >>

3. Sam zorganizuj sobie wyjazd

Jeżeli potrafimy posługiwać się Internetem i nieobce nam są popularne portale rezerwacyjne, skorzystajmy z tych umiejętności. Biura podróży doliczają sobie marżę do oferowanych wycieczek, co jest logiczne, bo stanowi to ich źródło utrzymania. Poza obniżeniem ceny o zysk organizatora podróży, mamy możliwość porównania cen różnych hoteli w tej samej miejscowości, a nawet regionie.

Zdarza się, że portale rezerwacyjne mają podpisane dodatkowo umowy z właścicielami obiektów noclegowych, dzięki czemu skorzystamy z niższej ceny. A może ktoś ustalił jednodniową obniżkę cen? Ciekawą alternatywą są firmy, które prowadzą strony z tzw. „zakupami grupowymi”. Dzięki samodzielnemu zorganizowaniu całego wyjazdu – od rezerwacji noclegu, przez zakupienie transportu, po wyszukiwanie lokalnych promocji w miejscu wypoczynku, sporo zaoszczędzimy.

4. Zapoznaj się z pomysłem “Couchsurfing”

Kolejnym patentem na tanie podróżowanie jest Couchsurfing. Jest to stosunkowo młode zjawisko, które w skrócie polega na tym, że rejestrując się na portalu zrzeszającym osoby w tym uczestniczące, otrzymujemy możliwość darmowego lub bardzo taniego noclegu u osób prywatnych w dowolnym kraju na świecie. Warunek jest jednak taki, że również pod swój dach musimy przyjmować gości, co nie każdemu przypadnie do gustu.

5. Podróżuj „stopem”

To chyba najstarszy i najbardziej popularny pomysł na tanie podróżowanie. Chociaż w Polsce ludzie niechętnie zabierają ze sobą autostopowiczów, za granicą zdarza się to bardzo często. Wymaga jednak od nas odpowiedniego wyposażenia – z pewnością musimy zabrać ze sobą spory plecak, zawierający namiot, śpiwór, karimatę oraz ewentualne wyposażenie, umożliwiające nam przyrządzenie posiłku w dowolnym miejsce na świecie.

Zaleta? Niskie koszty (wręcz darmowe!) transportu, przygoda i możliwość poznania ciekawych ludzi. Wada? Bezpieczeństwo. Zdecydowanie nie zalecane jest, aby podróżować samotnie. Nigdy nie wiadomo, na kogo trafimy.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na tanie podróżowanie. Wiele sposobów udostępnianych jest dzięki sieci Internet. Jednak należy pamiętać, że tanio nie zawsze znaczy bezpiecznie. Wiele form taniego podróżowania wymaga od nas kontaktu z obcymi ludźmi. To również może być wada dla osób, które nie lubią poznawania nowych twarzy. Ale czy może być coś piękniejszego w podróży, niż możliwość doznania przygody?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również